Rozwiązania Hikvision do internetowej transmisji na żywo po protokole RTMP

10 kwietnia 2020

RTMP-Hikvision

Strumieniowanie po protokole RTMP z kamer Hikvision

Hikvision oferuje rozwiązania do internetowej transmisji na żywo po protokole RTMP na serwer YouTube. Gdzie to wykorzystać? Np. do relacjonowania wydarzeń państwowych, kulturalnych (również po zakazie zgromadzeń, związanym z pandemią koronawirusa), lokalnych uroczystości oraz do obserwowania przyrody i zwierząt.

Do przeprowadzenia relacji na żywo potrzebne jest konto na serwerze YouTube. W instrukcji krok po kroku wyszczególnione jest jak założyć i aktywować transmisję.  Jakość transmisji zależy od prędkości łącza internetowego. Przy transmisji pojedyńczej kamery o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli minimalna prędkość powinna wynosić 2Mbps. Używając kamery z wyższą rozdzielczością prędkość powinna być odpowiednio wyższa (np. da 4MP nie mniej niz 3,5Mbps). Prędkość transmisji dla większej ilości kamer nie powinna być mniejsza niż 8Mbps przy założeniu, że każda z kamer transmituje obraz w rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. 

 

Struktura systemu i sposób działania

1. Kamera (bezpośrednio) lub komputer z podłączonymi wieloma kamerami generuje strumień w protokole RTMP. 

2. Strumień danych jest transmitowany za pośrednictwem urządzenia dostępowego (np. router) do serwera YouTube, na którym nadawca ma założone konto aktywowane do transmisji  na żywo.

3. Odbiorcy stacjonarni i mobilni mogą oglądać transmisję nadawcy w czasie rzeczywistym, wykorzystując serwis YouTube. 

 

transmisja na żywo z kamery Hikvision

Transmisja obrazu na żywo z pojedynczej kamery

W tym przypadku strumieniowanie odbywa się bezpośrednio z kamery (poprzez odpowiednie łącze internetowe) Producent sugeruje wykorzystanie  modeli kamer IP z serii EasyIP 2.0 bądź wyższych. Funkcję transmisji po protokole RTMP posiadają DS-2CD2xxG. Przykładowe modele kamer umożliwiające transmisję po protokole RTMP:

Architektura systemu jest prosta, bazuje na kamerze z dodatkiem odpowiednich urządzeń sieciowych (switch, router z dostępem do internetu).

transmisja na żywo hikvision

Ważne: W celu przeprowadzenia transmisji na żywo, nie należy logować się na konto administratora – trzeba utworzyć nowego użytkownika w kamerze. 

Plik do pobrania - instrukcja jedna kamera.

 

Transmisja na żywo z wielu kamer

W przypadku transmisji z kilku kamer w ramach jednego konta Hikvision opracował gotowe rozwiązanie. Aby jednak odpowiednio obsłużyć i skonfigurować taką usługę, należy posiłkować się dodatkową aplikacją (darmową) – OBS Studio. Za jej pomocą ustawimy odpowiadający podział obrazów z kamer, ale warto również poświęcić dłuższą chwilę temu narzędziu, gdyż ma więcej opcji, mogących uatrakcyjnić transmisję. Jednak co ważne – aby móc korzystać z tej aplikacji, nie należy włączać w kamerach usługi Hik Connect – zaszyfruje ona strumień, którego OBS Studio nie odtworzy! Warto też mieć świadomość, że z powodu pośredniej transmisji – działanie komputera z aplikacją jest konieczne przez cały czas. 

transmisja z kamer na żywo

Z aplikacją OBS Studio zostały przetestowane transmisje na 4 kamerach Hikvision – dlatego też tyle maksymalnie zaleca producent. Analogicznie jak w przypadku transmisji z jednej kamery – nie wolno korzystać z konta administratora w kamerze, lecz z utworzonego użytkownika. Natomiast tym razem pracować mogą dowolne kamery IP z oferty Hikvision.

Plik do pobrania - instrukcja wiele kamer.

 

Kamery mają wejścia audio, do których możemy podłączyć bezpośrednio mikrofon bądź sygnał z bardziej profesjonalnego sprzętu nagłaśniającego (np. mikser, przedwzmacniacz, itp.).